Spring Online Class Schedule

Our spring schedule will be available online only, through Zoom. For this session only, we will offer drop-in classes for <30 min (young children) for $7, 40 min – 1 hour classes for $11 or 90 min classes for $14. 

TO DROP-IN ON A CLASS:

  1. Purchase classes via the “Registration” tab above, or go here: classbug.com/businesses/1966/offerings
  2. You will receive an email confirmation for your purchase from ClassBug immediately
  3. Before your class starts, you will receive an email from the studio with your Zoom login information.You MUST register for classes at least ONE HOUR before start time in order to receive login info. 

Please check this page frequently, as classes may be added or deleted on a weekly basis.

PLEASE NOTE: NO CLASSES ON EASTER SUNDAY, APRIL 12.

 

Monday

11:00 am – 12:00 pm: Pilates with Anna Barker | Room A
4:15 pm – 4:45 pm: Discovering Movement (Ages 3-5) with Emylice Landestoy | Room A
5:30 pm – 6:30 pm: Ballet Barre with Steven James Rodriguez Velez | Room A
5:30 pm – 6:25 pm: Beginning Modern Dance with ShaLeigh Comerford | Room B
6:30 pm – 7:25pm: Beginning Ballet with ShaLeigh Comerford | Room B
7:30 pm – 9:00 pm: Intermediate/Advanced Ballet with Nicki Miller | Room A
7:30 pm – 8:25 pm: Intermediate Modern with ShaLeigh Comerford | Room B

Tuesday

4:15 pm – 4:55 pm: Pre-Ballet (Ages 4-6) with Emylice Landestoy | Room A
4:15 pm – 5:15 pm: Kids’ Hip-Hop (Ages 6-8) with Saydenu Tukan | Room B
5:30 pm – 6:25 pm: Broadway Workout with Emylice Landestoy | Room A
5:30 pm – 6:30 pm: Advanced/Beginning Ballet with Steven James Rodriguez Velez | Room B
6:30 pm – 7:25 pm: Dance Video Divas with Erika Vinson | Room A
7:30 pm – 8:30 pm: Beginning Tap with Rebecca Conley | Room A
8:00 pm – 9:00 pm: Beginning Hip-Hop with Nanette Richardson | Room B
8:30 pm – 9:30 pm: Intermediate Tap with Rebecca Conley | Room A

Wednesday

10-11:00 am: Foam Rolling with Anna Barker (April 8 only) | Room A
11-11:55pm: Beginning Ballet with ShaLeigh Comerford | Room A
12-12:55 pm: Shaga with ShaLeigh Comerford | Room A
1-1:55 pm: Contemporary Ballet with ShaLeigh Comerford | Room A
4:15 pm – 5:00 pm: Kids Ballet (Ages 6-8) with Saydenu Tukan | Room A
5:30 pm – 6:25 pm: Jazz Funk with Christina Conley | Room A
6:30-7:25: Sharqui: Belly Dance Fitness with Laylianah Mahasin | Room B
6:30-7:25 pm: NEW TIME! – Brazilian Samba with Cristal Chinchayan | Room A
7:30 pm – 8:25 pm: Mixed Level Belly Dance with Laylianah Mahasin | Room B
7:30 pm – 8:25 pm: Beginning Hip-Hop with Jose Velasquez | Room A
8:30 pm – 9:30 pm: Advanced Beginning Hip Hop with Jose Velasquez | Room A

Thursday

11:00am – 11:55 pm: Ballet Awareness with AJ Nelson | Room A
12:00 pm – 12:55 pm: Mixed-Level Modern with AJ Nelson | Room A
Thursdays 1-2pm: Broadway Workout with AJ Nelson | Room A
4:15 pm – 4:55 pm: Pre-Ballet (Ages 4-6) with Emylice Landestoy | Room A
4:15-5:15: Children’s Ballet (Ages 6-8) with Nicki Miller | Room B
5:30 pm – 6:25 pm: Afro-Caribbean with Emylice Landestoy | Room A
5:30 pm – 7:00 pm: Intermediate Ballet with Nicki Miller | Room B
6:30 pm – 7:25 pm: Dance Video Divas with Erika Vinson | Room A
7:00 pm – 8:30 pm: Int. Contemporary/Lyrical with Nicki Miller | Room B
7:30-8:25 pm: 90’s Cardio Funk with Erika Vinson | Room A
8:30 pm – 9:30 pm: Intermediate Hip-Hop with Jose Velasquez | Room A

Friday

4:00 pm – 4:55 pm: Kids’ Break Dance 1 (8-12) with Jose Velasquez | Room A
4:30 pm – 5:10 pm: Dancing Disney (Ages 5-7) with Emylice Landestoy | Room B
5:00 pm – 5:55 pm: CANCELLEDKids’ Break Dance 2 (8-12) with Jose Velasquez | Room A
5:30 pm-6:30 pm: Street Jazz with Emylice Landestoy | Room B
6:00 pm – 7:30 pm: Adult Break Dance with Jose Velasquez | Room A

Saturday

9:00 am – 9:30 am: Parent/Child Dance (2-3 years) with Erika Vinson | Room A
10:00 am – 10:30 am: Disc. Movement (3.5 – 5 yrs) with Erika Vinson | Room A
11:00 am – 12:00 pm: Intermediate Ballet with Steven James Rodriguez Velez | Room A
11:00 am – 12:25 pm: Intermediate Modern with Rachelle Feldman | Room B
12:30 pm – 1:30 pm: Adv./Beginning Ballet with Steven James Rodriguez Velez | Room A
12:30 pm – 1:25 pm: Kids’ Ballet Level 1 (6-8 yrs) with Nicki Miller | Room B
1:30 pm – 2:30 pm: Kids’ Ballet Level 2 (8-12 yrs) with Nicki Miller | Room B
2:00 pm – 3:00 pm: Bollywood with Nischitha Shetty | Room A
3:00 – 3:55 pm: Kids’ Hip-Hop (7-10 yrs) with Jose Velasquez | Room A
4:00 – 4:55 pm: Kids’ Hip-Hop (10-13 yrs) with Jose Velasquez | Room A
5:00 – 6:00 pm: Beginning Hip-Hop with Jose Velasquez | Room A

Sunday

PLEASE NOTE: NO CLASSES ON EASTER SUNDAY, APRIL 12

9:15 am – 9:35 am: Baby Steps (Crawlers-2 yrs) with Laura Grant | Room A
10:00 am – 10:20 am: Parent/Child Dance (Ages 2-3) with Laura Grant | Room A
11:00 am – 11:30 am: Discovering Movement (Ages 3-5) with Laura Grant | Room A
12:00-1:00 pm: Dance Video Divas with AJ Nelson | Room A
1:00 pm – 1:55 pm: Beginning Ballet with Shaleigh Comerford | Room B
2:00 pm – 2:55 pm: Ballet Conditioning with Shaleigh Comerford | Room B
2:00 pm – 2:55 pm: Beginning Contemporary with Saydenu Tukan | Room A
3:00 pm – 4:00 pm: AfroBeat with Saydenu Tukan | Room A
3:00 pm – 4:25 pm: Mixed-Level Ballet with Shaleigh Comerford | Room B
4:30 pm – 5:30 pm: Pointe with Shaleigh Comerford | Room B
5:00 pm -6:00 pm: Modern Jazz with Tracey Durbin | Room A